Zaujalo #2

25 Zář

Více o této rubrice zde.

Dneska jsem se rozhodla vás seznámit se třemi víceméně dětskými knihami, které si ovšem dokáží vychutnat i dospělejší čtenáři.
Jak už název rubriky napovídá, tak všechny tři mě nějakým způsobem zaujaly. Jde o knihy: (Ne)obyčejný klukBabička drsňačkaZáhada mloka.

* * * * *

wonderAutor: R.J. Palacio
Název: (Ne)obyčejný kluk
Originální název: Wonder
Nakladatelství: Knižní klub
Překlad: Renata Greplová
Rok vydání: 2013
Počet stran: 320
Žánr: pro děti, contemporary
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

August se narodil s deformovaným obličejem, který většině lidí z jeho okolí brání dostat se v kontaktu s ním za hranice této nedobrovolné masky. Nyní nastupuje poprvé do školy, rovnou do páté třídy.
Kniha je dokonale sestaveným kaleidoskopem pohledů samotného Augusta, jeho sestry Vii a jejích kamarádů i Augustových spolužáků na jednu a touž situaci, na to, jak na tuto velkou změnu reaguje on sám, jeho rodina i spolužáci. Celou knihou prostupuje laskavý humor, který usnadňuje mladým čtenářům se s tak náročnou tematikou vyrovnat.

* * * 

Nádherná knížka, která vám ukáže svět kolem vás z trošku jiné perspektivy a donutí vás se nad mnohými věcmi zamyslet. Možná si pak uvědomíte, že jsou i daleko horší věci než že se vám přes noc udělal uprostřed čela pěkně buclatý beďar a vy byste nejraději chodili kanálama.

Své o tom ví hlavní postava příběhu – ne úplně obyčejný kluk Auggie, který se narodil se vzácnou genetickou vadou, v jejímž důsledku vypadá jeho obličej značně znetvořeně. Mnozí se mu straní a pokřikují po něm „zrůda!“. Auggie to vůbec nemá lehké, má ale skvělou rodinu, která je mu velkou oporou. Nyní ho ale čeká další nelehká životní zkouška ohněm – má nastoupit do školy mezi obyčejné děti (doteď ho učila maminka doma). Jak se k němu budou spolužáci chovat? Nebude to pro něj procházka růžovým sadem, zvlášť díky jeho citlivé povaze. Je ovšem také velmi statečný a chytrý.
Značná změna to ovšem bude i pro jeho nové spolužáky. Každý z nich se s tím vyrovnává po svém.

* * * * *

babickaAutor: David Walliams
Název: Babička drsňačka
Originální název: Gangsta Granny
Nakladatelství: Argo
Překlad: Veronika Volhejnová
Rok vydání: 2012
Počet stran: 250
Žánr: pro děti, humor, dobrodružství
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Britského autora dětských knih Davida Walliamse označují kritici za nového Roalda Dahla. Jeho vypravěčsky brilantní příběhy s překvapivou pointou a černým humorem dávají tomuto označení za pravdu. Jako první se k českému čtenáři dostává Babička drsňačka. Vypráví se v ní příběh o předsudcích a toleranci, o překvapivých odhaleních a jedné šíleně troufalé loupeži.

Ben je k smrti otrávený, zase má strávit víkend u babičky: „Vždyť je s ní děsná nuda! Se všema starýma je nuda. Telka jí nefunguje, pořád chce jenom hrát scrabble a smrdí kapustou!“ Pěkně tvrdý odsudek z úst nezletilce, jenže to ještě Ben netuší dvě věci: 1) Jeho babička kdysi byla proslulou lupičkou šperků. 2) Celý život kula plán, jak ukradnout korunovační klenoty, a teď potřebuje Benovu pomoc!

* * *

Musím přiznat, že tohle pro mě bylo velké překvapení. Čekala jsem knihu plnou humoru, ale dostalo se mi toho podstatně víc. Vtip v knize rozhodně nechybí, ale kromě něj zde naleznete i značnou hloubku, která vás donutí se zamyslet nad nejednou věcí. A možná si taky začnete vážit lidí, které berete jako samozřejmost a někdy vás nebaví trávit s nimi svůj volný čas.

Ben musí být každý víkend u babičky, protože rodiče – vášniví fanoušci Tanec s hvězdami – se jdou bavit na taneční soutěž. Pro Bena je to utrpení. Babička miluje kapustu ve všech možných podobách, takže už téměř jako kapusta sama smrdí. A navíc pořád prdí. A nutí Bena hrát s ní scrabble. Nuda k uzoufání.
Jednou, když Ben hledá nějaké sušenky, narazí na krabici plnou všelijakých šperků a drahokamů a zjistí tak, že jeho babička je tajemnou mezinárodní lupičkou klenotů. Okamžitě je po nudě. A co teprve, když ho babička zasvětí do svých plánů na největší loupež všech dob! Dobrodružství může začít!

* * * * *

natisk_Zahada mloka.inddAutor: Jørn Lier Horst
Název: Záhada mloka
Originální název: Salamandergåten
Nakladatelství: Jota
Překlad: Pavla Nejedlá
Rok vydání: 2014
Počet stran: 152
Žánr: pro děti, contemporary, mystery, dobrodružství
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Kdo je ten tajemný muž bez identity, kterého vyplavilo moře? Co to má vytetováno na paži? A proč se plavil za bouře tak blízko nebezpečným skaliskům? Tyto a další záhady se rozhodnou na vlastní pěst vyřešit desetiletá Cecílie, třináctiletý Leo, dvanáctiletá Une a jejich věrný doprovod, psík Egon. A pomůže jim při tom i mluvící papoušek!

Cecílie bydlí se svým tátou v penzionu na břehu moře. Leo sem přijíždí se svou mámou, jež se v penzionu stává novou provozní. Une je pihovatá dcera rybáře, která v doprovodu psa Egona brázdí na své loďce vody zálivu. Ospalé lázeňské léto naruší jednoho dne šokující nález – při procházce objeví Cecílie na pláži mrtvého muže, kterého vyplavilo moře. Kdo je to? Proč se plavil bez záchranné vesty? Děti společně se psem se pouštějí do vlastního pátrání po všech záhadách, které s mrtvým mužem souvisejí. Čím dále ale pronikají do labyrintu záhad, tím více zjišťují, že vlastně nic neví…

* * *

Skvělá kniha pro mladé čtenáře ve stylu knih autorky Enyd Blyton, kdy parta dětí řeší různá tajemství a záhady. Záhada mloka je navíc strašidelnější v tom, že v ní jde o opravdovou mrtvolu.

Jedná se o první díl v napínavé sérii CLUE, což je taková slovní hříčka. Nejen, že jde o počáteční písmena hlavních protagonistů – Cecílie, Lea, Une a psa Egona, ale v angličtině se dá toto slovo přeložit jako „stopa k záhadě“. Dalo by se říct, že tato série je taková dětská verze severské krimi literatury.

V tomto prvním příběhu se dozvíme, za jakých okolností vlastně děti dali dohromady pátrací tým. Cecílie bydlí se svým tatínkem v penzionu Perla na břehu moře. Jednoho dne objeví na pláži tělo neznámého muže a při té příležitosti se setkává s Leem, jenž je synem nové provozní v hotelu. Policie uzavře případ jako nešťastnou nehodu. Cecílie s Leem ale tuší, že pravda je někde jinde a důkazy na fotkách, které Leo pořídil, tomu napovídají. Přiberou do vyšetřovacího týmu ještě kamarádku Une s jejím psem Egonem a dobrodružství může začít.

* * * * *

Četli jste některou z těchto knih? Jak se vám líbila/y? Zaujaly vás stejně jako mě?

komentáře 3 na “Zaujalo #2”

 1. Anna Elizabeth Potter 26.9.2015 v 11:04 #

  Brácha četl Babičku drsňačku a taky mě docela dostalo, když i to tak ve zkratce zhodnotil :)

  • Wolf Draven 18.10.2015 v 18:08 #

   :) Pozdravuj bráchu ;)

 2. Crowley 13.4.2016 v 13:55 #

  Super knížky!

Zanechat komentář