Zaujalo #3

28 Lis

Více o této rubrice zde.

Opět nadešel čas vás seznámit se knihami, které mě, jak už název rubriky napovídá,  nějakým způsobem zaujaly.
Jde o knihy: Laura, Můra noční, předvánoční a Poslouchej!.

* * * * *

lauraAutor: J.K. Johansson
Název: Laura
Originální název: Laura
Série: Palokaski
Díl: #1
Nakladatelství: XYZ
Překlad: Michal Švec
Rok vydání: 2015
Počet stran: 208
Žánr: thriller, mystery
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Co se stalo Lauře Andersonové? Miia Pohjavirtová, bývalá policistka se specializací na internetový zločin, začíná novou kariéru jako metodička prevence na střední škole, kterou dříve sama navštěvovala. Těsně před začátkem školního roku zmizí během školní zábavy v sobotu večer studentka Laura Andersonová, klientka Miina bratra, školního psychologa Nikkeho. Když Lauřini rodiče založí facebookovou stránku za účelem lokalizovat svou dceru, Pandořina skřínka se otevírá a ovlivní jindy poklidný chod městečka Palokaski…

* * * 

Jak již asi dávno víte, mám slabost pro Finsko a (kvalitní) věci z Finska pocházející, literatura není výjimkou. Tato kniha nejen že pochází z Finska a odehrává se taktéž v oněch končinách, navíc v něm jde o téma, které mě nesmírně zaujme, kdykoliv na něj narazím. Miluji totiž psychologické a mysteriózní detektivní příběhy, ve kterých se pohřešuje nějaké dítě či teenager a vše je obestřeno podivným tajemstvím. A o ty zde není nouze. Příběh svižně plyne, čte se jedna báseň a nechybí ani napětí a spousta nezodpovězených otázek, která vás nutí neustále číst dál.

Hlavní hrdinka – bývalá policistka Miia Pohjavirtová se vrací zpět do svého rodného městečka a nastupuje na nové místo metodičky prevence na místní střední škole. Ve stejný den se začne pohřešovat jedna ze studentek Laura Andersonová, která docházela ke školnímu psychologovi – Nikkemu Pohjavirtovi, což je shodou okolností Miiin bratr. Ten se brzy stává podezřelým číslo jedna. Miia se neubrání svým policejním instinktům a začne vyšetřovat na vlastní pěst, aby se dopátrala pravdy a očistila jméno svého bratra. A třeba se jí podaří vypátrat i to, kam a proč stejným způsobem před lety zmizela jejich starší sestra Venla.

* * * * *

mura nocni predvanocniAutor: Tim Burton
Název: Můra noční, předvánoční
Originální název: The Nightmare Before Christmas
Nakladatelství: Argo
Překlad: Richard Podaný
Rok vydání: 2014
Počet stran: 46
Žánr: pro děti, humor, dobrodružství, fantasy
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Seznamte se s Jackem Skelingtonem, pánem Halloweenska! Po více než dvaceti letech od prvního vydání vychází také u nás legendární Můra noční, předvánoční kultovního režiséra Tima Burtona. Bizarní královstvíčko, kterému Jack vládne, se každoročně stará o „hladký“ chod Halloweenu. Ale co dělat, když jedinečný večer skončí? Když Jack objeví Vánoční město, dostane fantastický nápad, jak zahnat nudu: letos ušetří Santovi práci. Ale může vzejít něco dobrého z toho, když si slavný červený oblek natáhne kostlivý hubeňour? To se dočtete v Můře noční, předvánoční.

* * *

Asi mnozí z vás (jestli ne všichni) znají animovaný muzikálový filmík Tima Burtona Nightmare Before Christmas (česky Ukradené Vánoce). Tomuto u diváků všech věkových kategorií velmi oblíbenému počinu původně předcházela báseň, kterou autor napsal někdy snad už před dvaceti lety a doplnil ji i svými typickými ilustracemi. Jako vždy Burton skloubil vtipné a strašidelné prvky a představuje nám děsivě vypadající hororové postavičky, které ovšem touží po přátelství či lásce a hlubokých citech.

Ve městě Halloween žije hlavní postava – kostlivec jménem Jack Skellington. Neustále vymýšlí různé nové děsivé způsoby, jak někoho vystrašit. Trochu ho to už ale nudí. Jednoho dne v lese narazí na podivné dveře vyřezané do stromu. Když jimi projde, ocitne se ve Vánočním městě, které je proti Halloweenu plné barev a krásy. Rozhodne se, že letos se o Vánoce postará sám a proto nechá Santu unést. Jak tohle může dopadnout?

Pokud jste fanoušky Tima Burtona, tak tohle vlastnit je naprostá nutnost a nezbytnost.

* * * * *

Poslouchej_obalka.inddAutor: Sarah Dessen
Název: Poslouchej!
Originální název: Just Listen
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Jindra Horynová
Rok vydání: 2012
Počet stran: 384
Žánr: Young Adult, contemporary, romantika
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Ještě vloni byla Annabel holka, co má úplně všechno – nebo aspoň tuhle roli hrála v televizní reklamě na Obchodní dům Kopf. Letos nemá nic. Nejlepší kamarádka Sophie ji opustila, rodinné štěstí ničí anorexie starší sestry a ve školní jídelně si není ke komu přisednout. Dokud nepotká Owena Armstronga. Vysoký, výrazný a hudbou posedlý Owen je polepšený mizera odhodlaný říkat lidem pravdu. Možná by Owen mohl Annabel pomoct vyrovnat se s tím, co se jí přihodilo tu noc, kdy se Sophií přestaly být kamarádky.

* * *

Knihy Sarah Dessen mám velmi ráda, jsou to takové příjemné romanticky laděné oddechovky, které v sobě skrývají i určitou větší či menší hloubku. Ne jinak je tomu i u Poslouchej! Kniha opět nese známky autorčina skvělého a čtivého stylu psaní. Příběh není sice úplně originální, ale i tak mě velmi bavil a přivítala jsem s radostí, že byl navíc okořeněný hudbou, která je i moje velká vášeň.

Hlavní postavou tohoto příběhu je Annabel, nejmladší z tří překrásných sester věnujících se modelingu. Annabel všichni znají hlavně díky sérii reklam, ve kterých představuje bezproblémovou studentku, která má kolem sebe plno kamarádů a neustále zažívá skvělé zážitky. A dalo by se říci, že ještě v loňském školním roce tomu tak bylo i v reálu. Ale to se jednoho osudného večera změní a po prázdninách je už všechno jinak. Annabel se tak najednou stává vyvrhelem celé školy a to jen proto, že nedokáže mluvit o jisté záležitosti, která se toho osudného večera stala. K trablům ve škole se ještě přidají problémy doma.

Annabel se drží stranou a setkává se tak s podivínským rebelem Owenem Armstrongem, který je posedlý hudbou, nedá na drby a je odhodlaný všem a za všech okolností říkat pravdu. Annabel tak získá alespoň nějakého spojence v nepřátelském prostředí a Owen najde“ oběť“, které může představovat různé hudební styly a zásobovat ji cédéčky. Díky němu také získá Annabel nový pohled na život.

Nevím, jestli to bylo mým momentálním rozpoložením, ale kniha ve mě vyvolala i nějakou tu slzičku.
Knihu doporučuji převážně čtenářkám (ale neodrazuji ani čtenáře), které nepohrdnou příjemnou tzv. „contemporary“ YA literaturou s romantickou linkou a nějakým tím dramatem.

* * * * *

Četli jste některou z těchto knih? Jak se vám líbila/y? Zaujaly vás stejně jako mě?

komentáře 2 na “Zaujalo #3”

  1. Spooky 8.3.2016 v 12:54 #

    Jack je boží! :-)
    LAura taky nevypadá zle :-)

    • Wolf Draven 22.5.2016 v 18:01 #

      Laura je super :)

Zanechat komentář