Zaujalo #4

17 Bře

Více o této rubrice zde.

Dneska jsem se rozhodla vás seznámit se třemi komiksy, které mě v poslední době opravdu hodně zaujaly.
Jde o knihy: Smečka z Bagdádu, Mimoni 1: Banán! a Nezadaná.

* * * * *

smecka-z-bagdaduAutor: Brian K. Vaughan
Název: Smečka z Bagdádu
Originální název: Pride of Baghdad
Nakladatelství: Comics Centrum
Překlad: Jan Kantůrek
Rok vydání: 2010
Počet stran: 136
Žánr: komiks, dle skutečné události
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Skutečný příběh smečky lvů uprchlých z bagdádské zoo posloužil scenáristovi Brianu Vaughanovi jako základ jeho prvního románu v obrazech o skutečné ceně svobody.

* * *

K vytvoření tohoto místy dojemného, místy krutého a až příliš reálného komiksu inspirovala autora skutečná událost z roku 2003, kdy americká armáda bombardovala Irák a ze zničené zoologické zahrady v Bagdádu utekla smečka lvů. Tato majestátná zvířata se stala hlavními hrdiny autorova příběhu. Jde o starou lvici Safu, lva Zilla, lvici Núr a její lvíče Ali, kteří se dostanou na svobodu, po které tak dlouho toužili. Nic ale není takové, jak si to původně malovali. Sledujeme, jak si skupinka lvů poradí mimo zdi zoo. Venku totiž čeká na každém kroku zkáza, chaos, nebezpečí a hlad.

Komiks má úžasnou atmosféru a silně zapůsobí na vaše emoce. Svou drsnou realističností vás nejednou přiměje k zamyšlení. Rozhodně to není komiks o zvířátkách pro malé děti, ty by z toho nejspíš měli noční můry, protože obsahuje i značně násilné výjevy, Dospělejším čtenářům ale doporučuji všemi deseti!

* * * * *

mimoni1Autor: Renaud Collin
Název: Mimoni 1: Banán!
Originální název: Minions Volume 1: Banana!
Nakladatelství: Crew
Překlad: Richard Podaný
Rok vydání: 2015
Počet stran: 48
Žánr: komiks, pro děti
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Přicházejí Mimoni! Jak na filmové plátno, tak na komiksové stránky! A zatímco ve filmu se seznámíme s jejich začátky, s jejich přicestováním do Ameriky a s rozjetím kariéry coby superpadoušských poskoků (on je taky jejich původní název Minions, čili takoví ti podržtaškové zločineckých bossů – ale ti čeští „Mimoni“ jim možná sedí více, hlavně když uvážíme jejich úspěšnost), tak komiksová série je už zachycuje v tom nejlepším. Pokud se dá u Mimoňů o tom nejlepším vůbec mluvit.

* * *

Už i Českou republiku zachvátila posedlost žlutými postavičkami, kterým se říká Mimoni. Jsou teď naprosto všude – na tričkách, na plakátech, na školních penálech, sešitech, taškách, hrncích, dokonce mají i svoji limitovanou edici žlutých tictaců s příchutí banánu! Hlavně děti je milují, ale najde se i spousta dospělých (přiznávám, patřím mezi ně!), kteří si je oblíbili.

Tato kniha je plná humorných a ztřeštěných komiksových stripů (většinou jen na jednu stranu knihy) plných mimoňských bláznovin. Knihu si mohou vychutnat i malé děti, které ještě neumí moc číst, protože zde není příliš textu, jde spíše o to pořádně se dívat a vychutnávat si bláznivou jízdu, u které se místy budete křenit jak potroublí.
Takže pokud patříte mezi fanoušky Mimoňů, tahle záležitost by neměla chybět ve vaší knihovničce.

* * * * *

nezadanáAutor: India Desjardins, Magalie Foutrier
Název: Nezadaná
Originální název: La Célibataire
Nakladatelství: Motto
Překlad: Miluše Krejčová
Rok vydání: 2014
Počet stran: 64
Žánr: komiks, pro ženy, humor
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Po několika bolestných rozchodech se Nezadaná rozhodla, že bude žít sama, bez partnera a spokojeně. Když si ale po nějaké době uvědomí, že jediný muž, který ji v poslední době viděl nahou je její lékař, musí se zamyslet… Je opravdu single život tak skvělý?

* * *

Vtipný, ale vcelku kraťoučký comics dvou francouzských autorek je určen převážně mladým ženám a dívkám, které jsou momentálně (nebo někdy byly) tzv. „singles“. S humorem a nadsázkou jsou zde trefně vyobrazeny každodenní slasti i strasti nezadaných žen.

Asi každou ženu či dívku potěší zjištění, že v tom není sama, že podobné trapasy se stávají všem a podobné útrapy zažívá každá z nás. Rozhodně doporučuji si sehnat a přečíst, nebudete litovat.

* * * * *

Četli jste některý z těchto komiksů? Jak se vám líbily? Zaujaly vás stejně jako mě?

komentáře 2 na “Zaujalo #4”

  1. Crowley 13.4.2016 v 13:49 #

    Ta Smečka vypadá, že bude moc smutná :-(
    Ale zbytek asi sranda, že jo? :-)

    • Wolf Draven 22.5.2016 v 18:01 #

      Jj, přesně jak říkáš :)

Zanechat komentář