Zaujalo #5

22 Kvě

Více o této rubrice zde.

Opět nadešel čas vás seznámit se knihami, které mě, jak už název rubriky napovídá,  nějakým způsobem zaujaly.

Tentokrát jsem si vybrala tři napínavé thrillery: Vřesoviště, Případ Amelia a Dívka ve vlaku.

* * * * *

vresovisteAutor: Belinda Bauerová
Název: Vřesoviště
Originální název: Blacklands
Nakladatelství: Argo
Překlad: Jitka Fialová
Rok vydání: 2012
Počet stran: 294
Žánr: psychologický thriller
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Originální psychologický thriller plný napětí je vynikající prvotinou Angličanky Belindy Bauerové. O kvalitách románu svědčí nejen nadšený ohlas čtenářů, ale i uznání, jehož se mu v roce 2010 dostalo od britské asociace autorů detektivek: získal jednu z nejprestižnějších cen – Zlatou dýku.
Dvanáctiletý Steven Lamb doufá, že zlomí prokletí své těžce zkoušené rodiny, když zjistí, co se stalo s jeho tenkrát jedenáctiletým strýcem, který před dvaceti lety beze stopy zmizel právě v době, kdy v okolí zakopával zneužité dětské oběti sériový vrah. Exmoorské vřesoviště Steven prohledává dlouho marně, a proto se pustí do nebezpečné hry: uvězněnému vrahovi pošle dopis…

* * *

Vřesoviště (anglicky Blacklands) se dokonce ještě před vlastním čtením zařadilo mezi mé oblíbené knihy a to díky tématu, kterému se věnuje. Miluju příběhy, kde se děti snaží vypátrat své ztracené/unesené příbuzné a neváhají kvůli tomu riskovat i svůj život, i přesto, že jde o příběhy převelice smutné a hlavních hrdinů je mi vždycky velmi líto.
Ani Vřesoviště není výjimkou.

Děj knihy nás zavede za dvanáctiletým Stevenem, který žije se svým mladším bratrem Daveyim, svou matkou, babičkou a všudypřítomný „duchem“ či temným stínem strýčka Billyho. Když bylo Billymu jedenáct a Stevenově matce čtrnáct, Billyho unesl, zneužil a pravděpodobně zabil brutální pedofilní sériový vrah Arnold Avery. Jeho tělo se ale nikdy nenašlo. Stevenova babička dodnes vyhlíží z okna a čeká, až se Billy vrátí domů. Celou Stevenovu rodinu to zničilo, jak jeho babička, tak i matka zahořkly a staly se z nich tak trochu fůrie.

Steven však touží po lásce a normální rodině. Proto již tři dlouhé roky každou volnou chvilku tráví na vřesovišti, kde se našla ostatní těla zabitých dětí, a se svým zrezavělým rýčem kope a hledá Billyho tělo. Jelikož je už zoufalý, rozhodne se napsat Arnoldu Averymu, aby mu prozradil, kam Billyho tělo zakopal. Steven riskuje vše, pro Averyho začíná zábava.

Pokud máte rádi skvělé psychologické thrillery s originální zápletkou, tak velice doporučuji.

* * * * *

případ-ameliaAutor: Kimberly McCreight
Název: Případ Amelia
Originální název: Reconstructing Amelia
Nakladatelství: Ikar
Překlad: Jana Kordíková
Rok vydání: 2014
Počet stran: 408
Žánr: psychologický thriller
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Jeden z nejočekávanějších debutů loňského roku, který kritika přirovnává ke Zmizelé Gillian Flynnové. Ten den má Kate svou patnáctiletou dceru po vyučování vyzvednout. Když však (se zpožděním, jako obvykle) ke škole dorazí, je na místě už záchranka a policie. I oni jsou tu kvůli Amelii – Amelia totiž skočila ze střechy budovy… Několik týdnů po pohřbu se Kate vrací zpět k práci do advokátní kanceláře, když vtom jí přijde podivná zpráva z neznámého čísla, v níž se říká, že smrt Amelie nebyla sebevraždou. A Kate se rozhodne najít pravdu. Nejen o tom, co se doopravdy přihodilo, ale kdo její dcera vlastně ve skutečnosti byla.

* * * 

Jen krátce poté, co jsem dočetla knihu Co po ní zůstalo (recenze), se mi do ruk dostala Případ Amelia. Tak trošku se týká podobného tématu, jen je postava, kolem které se příběh točí, tentokrát ještě o něco mladší.
Kniha Co po ní zůstalo na mě dost zapůsobila, ale Případ Amelia mířila přímo do slabin a dostala mě do kolen.

Když si jde Kate Baronová, velmi časově vytížená právnička a Ameliina matka, vyzvednout svoji patnáctiletou dceru do školy, před budovou je policie a záchranka. Stala se nehoda. Nějaká žákyně skočila ze střechy školy. Kate je v šoku a nemůže uvěřit, že jde o její dceru, vzornou a bezproblémovou studentku. Amelia přece nemůže být mrtvá!

Kate nevěří, že se její jediná dcera zabila a nehodlá se smířit s faktem, že policie případ uzavře jako sebevraždu. A to zvláště poté, co obdrží záhadnou smsku , ve které jí neznámý pisatel sděluje, že Amelie neskočila. Rozhodne se pátrat na vlastní pěst a odhalit pravdu. Narazí přitom na velmi zarážející skutečnosti.

Určitě doporučuji, pokud máte rádi napínavé thrillery plné záhad a tajemství končící šokujícím odhalením. Také zpracováním je kniha dost zajímavá. Kromě příběhu s Kate se objevuje i vyprávění z pohledu Amelie, blogové příspěvky, facebookové statusy či smsky.

* * * * *

divka-ve-vlakuAutor: Paula Hawkins
Název: Dívka ve vlaku
Originální název: The Girl on the train
Nakladatelství: Ikar
Překlad: Věra Klásková
Rok vydání: 2015
Počet stran: 327
Žánr: psychologický thriller
Mé hodnocení: 5/5

Anotace

Kniha roku 2015. Román, který si podmanil všechny žebříčky bestsellerů na obou stranách Atlantiku, trhá rekordy v rychlosti prodeje a je kritikou označován za letošní Zmizelou. Potřebujete vědět víc? Rachel dojíždí ranním vlakem do Londýna. Den co den si prohlíží útulné předměstské domky, a když vlak na chvíli zastaví u návěstidla, naskýtá se jí pravidelně letmý pohled do soukromí mladého páru. Postupem času Rachel začíná mít pocit, že ty dva lidi zná. Představuje si, že je zná. Dá jim dokonce jména: Jason a Jess. Jednoho dne však zahlédne něco, co ji šokuje. Stačí pouhá minuta, než se dá vlak zase do pohybu, a náhle je všechno jinak… Krátce nato se Rachel dozví, že se „její“ Jess pohřešuje, a proto se rozhodne obrátit na policii. Není si jistá, zda tím nenadělá více škody než užitku, zatímco se stále více zaplétá do příběhu, který není její, ale jenž nakonec obrátí naruby život úplně všem…

* * *

Kolem Dívky ve vlaku se strhl velký humbuk nejen v zahraničí, ale i u nás. Někteří knihu milují, jiní nechápou, co na ní ostatní vidí. Po dočtení mohu konstatovat, že i já se přes značné očekávání ke knize stavím velmi pozitivně a to i přesto, že jsem si myslela, že se bude příběh vyvíjet trošku jiným směrem.

Děj se točí kolem Rachel, rozvedené alkoholičky něco po třicítce, která každé ráno jezdí vlakem do Londýna „do práce“. Odpoledne se zase stejnou cestou vrací zpět a z okna pozoruje domy a lidi v nich, kterým na okamžik nahlédne do životů. Některé vídá častěji a vytvoří si k nim jisté pouto, pojmenuje si je a ve své fantazii si domýšlí, o čem se zrovna baví, kam se chystají, co je jejich zaměstnáním atd.

Jednoho dne je však svědkem zvláštní události, která ji dost vykolejí, protože podstatně zničí její romantickou představu, kterou o pozorovaném páru lidí získala. Když se navíc z novin dozví, že žena, které říká Jess, se ve skutečnosti jmenuje Megan a je pohřešovaná, rozhodne se spojit s policií a vypovědět, co viděla z vlaku.

Policie ji ale nebere moc vážně, protože nebývá moc často střízlivá (a když už pije, tak do mrtva a pak o sobě neví a nepamatuje si, co dělala) a mají ji zapsanou jako problémovou, jelikož dost často otravuje svého bývalého manžela a jeho novou ženu Annu. A jaká náhoda, že zrovna bydlí ve stejné ulici jako pohřešovaná Megan. Ale Rachel to nenechá jen tak a pouští se do pátrání na vlastní pěst. K jakému výsledku ji to asi přivede? Možná, že všechno není takové, jak to na první pohled vypadá.

Dívka ve vlaku je velmi často přirovnávána ke knize Zmizelá (Gone Girl). Tu jsem já zatím nečetla, takže nemůžu potvrdit ani vyvrátit, každopádně doporučuju přistupovat k Dívce ve vlaku bez předsudků nebo velkého očekávání. Pokud máte rádi zamotané psychologické thrillery se stupňujícím se napětím a postupným rozplétáním záhad, tak tohle by mohla být ta pravá kniha pro vás. Už se těším na filmové zpracování, které se chystá.

* * * * *

Četli jste některou z těchto knih? Jak se vám líbila/y? Zaujaly vás stejně jako mě?

komentáře 2 na “Zaujalo #5”

  1. Anna Elizabeth Potter 23.5.2016 v 18:27 #

    Vřesoviště mám někde doma, ale někde hodně zapadlé. Dostala jsem ho asi když mi bylo 12. A případ Amelia si chci přečíst už strašně moc dlouho, ale nějak jsem se k tomu ještě nedostala :/

  2. Spooky 25.5.2016 v 13:56 #

    Vřesoviště i ty ostatní vypadají hodně dobře, díky za tip ;)

Zanechat komentář