Zombie – Joyce Carol Oates [RECENZE]

11 Lis

Autor: Joyce Carol Oates
Název: Zombie
Originální název: Zombie
Nakladatelství: Mustang
Překlad: Alice Rychetníková
Rok vydání: 1996
Vazba: vázaná
Počet stran: 171
Mé hodnocení: 4/5

Anotace

Román je šokující zpovědí deviantního vraha, který touží stvořit oddanou živoucí mrtvolu – zombieho. Zrůdným hrdinou je třicetiletý muž z dobré americké rodiny, od mládí deviantní homosexuál, který je sice po svém prvním deliktu pod lékařským dohledem, ale podaří se mu lékaře oklamat a vraždit dál, aniž by upadl do podezření.

* * *

Nenechte se zmást názvem knihy, žádné (téměř až hororově roztomilé) zombíky pobíhající kolem a žeroucí mozky lidi v ní nenajdete. Ale obsah tohoto románu není o nic míň šokující a hrůzyplný. Jde totiž o jakousi zvrhlou zpověď bestiálního masového vraha, který touží po jediném – stvořit si svého poslušného sexuálního otroka (zombie), který by mu plnil veškeré jeho zvrhlé touhy a představy.

Hlavní postavou je mladý muž z dobré americké rodiny Quentin P. – deviantní homosexuál, který už v mládí dostal podmíněný trest za pohlavní zneužití dvanáctiletého chlapce. Sice i nadále zůstává pod lékařským dohledem, ale to mu vůbec nebrání v uskutečňování svého impozantního plánu vytvořit si dokonalého sluhu pomocí lobotomie a ani v brutálním vraždění.

Dlouho jsem nevěděla jak knihu ohodnotit. Byla hrůzně zvrhlá, šílená, odporná, detailní popisy byly někdy až příliš nechutné, občas mi bylo až na zvracení (a to nejsem žádná třasořitka) a přitom se mi nějakým zvráceným způsobem dostala pod kůži a nutila mě číst dál. Nevím, jestli to bylo mou zvědavostí, jak příběh skončí, mým podivným zájmem o masové vrahy a kanibaly nebo prostě jen láskou k hororovým knihám. Nakonec jsem se rozhodla jí dát 4 hvězdičky, protože na ni neustále musím myslet. A když se odprostím od všeho toho násilí a nechutností, tak je to prostě mistrný pohled do ztracené duše a zvrácené mysli deviantního vraha.

Quentina budete nenávidět, budete se ho bát, ale zároveň s ním budete soucítit a snad si ho i jistým způsobem oblíbíte. Možná budete dokonale zmateni a možná vás vlastní pocity vyděsí. Přesně tohle tato neobyčejná kniha dokáže.

Určitě to není čtení pro slabší povahy. Ten, kdo si zrovna nelibuje v drsných a detailních popisech brutální likvidace člověka, by zřejmě měl tuto knihu obejít obrovským obloukem. Naopak ji ale doporučuji všem, kteří se o problematiku masových vrahů a kanibalů zajímají a mohl by je zaujmout pohled do mysli jednoho z nich. Také fanouškům hororů, kterým nevadí trošku té zvrácenosti, by se mohla kniha líbit.

I když je to kniha opravdu zajímavá a nepřestávám na ni myslet, tak vím, že už ji nikdy znova nebudu číst. Podruhé už bych to asi nezvládla. Proto ji můžete najít v mém bazaru.

Zajímavost

Ještě taková malá zajímavost na závěr. Při čtení jsem si vzpomněla na docela známého kanibala Jeffreyho Dahmera, protože mi kniha trošku připomínala jeho životní příběh. Když jsem si potom o autorce i o knížce sháněla nějaké další informace, tak jsem zjistila, že opravdu byl Dahmer autorčinou inspirací pro tuto knihu.

komentáře 4 na “Zombie – Joyce Carol Oates [RECENZE]”

 1. Naďa 13.11.2012 v 08:12 #

  mám ju doma …:D ale niak sa mi ju nechce čítať :D

 2. Benjamin 19.11.2012 v 20:11 #

  Sice mi občas vadí, ja kv některých knihách dělají ze homosexuálů pedofily, ale jinak by to mholo být docela zajímavé čtení. Asi si pořídínm, nebo aspoň půjčím.

  • Wolf Draven 9.12.2012 v 17:16 #

   Když někteří homosexuálové stejně tak jako heterosexuálové můžou být zároveň i pedofilové. ;) Tato kniha je navíc inspirovaná kanibalem, který byl homosexuální a navíc mezi jeho oběti patřili i velmi mladí chlapci…

Zanechat komentář