Zvrat – John Lutz [RECENZE]

18 Čvc

zvratAutor: John Lutz
Název: Zvrat
Série: Frank Quinn
Díl: #8
Originální název: Twist
Nakladatelství: Domino
Překlad: Martin Verner
Rok vydání: 2014
Vazba: vázaná
Počet stran: 528
Žánr: thriller, detektivka
Mé hodnocení: 4,5/5

Anotace

Když se z lovce stane kořist…

Frank Quinn se stal živoucí legendou. Jako vyšetřovatel newyorské policie se specializoval na sériové vrahy a i teď, když má vlastní detektivní kancelář, bývá povolán k případům, které se nedaří oficiálně vyřešit.

Tentokrát se však na něj s prosbou o pomoc neobrátili pouze bývalí kolegové, ale také vlastní neteř. Kdosi ji pronásleduje a policii se ho nedaří zastavit. Už to samo o sobě je dostatečně děsivé, ale Carliin strach umocňuje ještě další skutečnost: jako blonďatá modrooká kráska přesně zapadá do typologie obětí sériového vraha, který poslední dobou děsí New York.

Ten zabiják má pečlivě promyšlený každý krok svého brutálního scénáře – vyhlédnuté dívky spoutá, dá jim roubík a pak je mučí s precizností zvrhlého operatéra. Quinn ví, že pokud chce Carlii před tímto hrůzným osudem ochránit, musí nastražit dokonalou past. Jenomže pak do té pasti bude muset najít dokonalou návnadu…

* * *

Kniha Zvrat bylo mé úplně první setkání se spisovatelem Johnem Lutzem, stejně jako detektivem Frankem Quinnem a mohu jedině konstatovat, že rozhodně nebude posledním. Teď už vím, co na Lutzových knihách všichni čtenáři mají, jsou opravdu napínavé a velmi čtivé.

Děj knihy nás nejdříve zavede zpět v čase do Medfordského okresu v Kansasu roku 1984. Abigail „Abbey“ Taylorová se v 9. měsíci těhotenství vydala autem do města. Bohužel její auto je staré, po cestě se zavaří motor a Abbey zůstane trčet na opuštěné silnici. Myslí si, jaké ji nepotkalo štěstí, když u ní zastaví dodávka s ženou jménem Mildred. Bohužel se nemohla splést více…

Přeskočíme do současnosti. Detektivní kancelář Franka Quinna často pracuje na zakázku newyorského policejního sboru. Quinn má totiž pověst špičkového detektiva, jenž se umí vžít do myšlení sériových vrahů a umí je díky tomu také dopadnout. I tentokrát je Quinnův tým přizván k vyšetřování vraždy mladé ženy, protože je zde podezření, že jde o práci nějakého sériového vraha. Netrvá dlouho a toto podezření se opravdu potvrdí, když je nalezena další mrtvá žena.

Pachatel dostane přezdívku „vrah Lady Liberty“, protože do otevřených těl obětí vkládá levný suvenýr, který se dá zakoupit na každém rohu – malou plastovou Sochu Svobody.
Obětí přibývá, vrah je čím dál odvážnější a drzejší a zdá se, jakoby rozehrál nějakou zvrhlou hru, osobní zvrhlou hru se samotným Quinnem. Najednou se v ohrožení ocitá i detektivova nevlastní dcera Jody a také dcera sestry jeho bývalé ženy – Carlie. Ta především, protože přesně zapadá do profilu vrahových obětí. Podaří se Quinnovi vraha zastavit včas? Vyjde mu jeho plán s pastí?

Tahle kniha byla teda pěkně napínavou a mrazivou jízdou. I když má více jak 500 stran, jakmile jsem se do ní pustila, nebyla jsem schopná ji odložit. Věřím tomu, že kdybych neměla i jiné povinnosti, tak ji zhltnu během jednoho, maximálně dvou dní. Takhle mi to trvalo celý týden, ale bylo vždy hrozně těžké přerušit čtení.

Kdo je vrahem, sice čtenář tuší hned od začátku, a v půlce knihy už si je naprosto jist, protože nám jej autor postupně představuje. Trošku tu tedy schází takové to tajemno kolem vrahovy totožnosti. Příběh tím ale neztrácí na čtivosti, protože stále jde o to, jestli jej Quinn zvládne zastavit včas.

Kromě hlavní příběhové linky se mi velice líbilo i nahlížení do minulosti, ve kterém jsme se postupně dozvídali nejen to, kdo je vlastně náš vrah, ale také jakým peklem si jako dítě i dospívající prošel a jak ho to ovlivnilo do budoucna. Nacházíme zde vysvětlení jeho motivů i způsobů mučení a znetvoření obětí. Jeho činy to sice neomlouvá, ale čtenář si občas nemůže pomoct, aby s ním v některých momentech nesoucítil. Je až děsivé, jak dokáže člověka ovlivnit to, co zažije během dětství a dospívání.

Postava detektiva Franka Quinna mi přišla velmi sympatická. Dokonce můžu říct, že jsem si ho již značně oblíbila a podívám se na zoubek dalším Quinnovým případům.

Zvrat doporučuji převážně milovníkům napínavých detektivních krimi příběhů, kteří se nezaleknou ani šokujících detailů při autorově barvitém popisu způsobu vrahova mučení a  míst činu. To by možná některým slabším a choulostivějším povahám mohlo vadit. Ale i tohle prostě ke každému správnému thrilleru patří.

Velice děkuji nakladatelství DOMINO za poskytnutí recenzního výtisku.

Zatím bez komentářů

Zanechat komentář